top of page

Dr. Levent Bilgi

levent bilgi_edited.jpg

İzmir’de yokuşlu, merdivenli bir çıkmaz sokağın son evinde dünyaya geldi. Hayatının hali doğduğu yerden belliydi, bu yokuşları tırmanırken çok terleyecekti. Kuşadası’nda uzun uzun denizi seyretmenin, deniz gibi hep dalgalı olmanın hazzını, Manisa’da dağlar gibi hırçın olmayı öğrendi. Manisa Lisesi’nden mezun oldu.

Mezuniyetten sonra ilk ve onulmaz aşkı İstanbul’a gitti. İkinci aşkı edebiyatı keşfetti ve edebiyat okumak üzere İstanbul Üniversitesi’ne girdi.

Yazmaya da öğrencilik yıllarında başladı. Pek çok yazarın peşine takıldı. Onlardan çok şey öğrendi. Asıl öğretmenin hayat olduğunu çok geç anladı. Okumaya ve yazmaya âşık olduğunu bu yıllarda fark etti.

Ordu’da öğretmenlik yaptı. Tabiatla yaşamayı, aya ve yıldızlara dokunmayı burada öğrendi. Harran Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak girdi. Yüksek lisansını burada tamamladı. Marmara Üniversitesi’ne doktora için gitti. İnci Enginün, Zeynep Kermen, Abdullah Uçman, Sema Uğurcan, Emel Kefeli gibi edebiyatın duayenlerinden ders alma gibi harika bir fırsat yakaladı.

Sema Uğurcan danışmanlığında “Türk Romanında Göç” konulu tezini çalıştı.

Doktora sonrası Harran Üniversitesi’ne geri döndü. 2019’da doçent oldu. Halen bu üniversitede hayatta en çok sevdiği işi yapıp öğrencilerine kültür ve edebiyatımızı öğretmeye ve sevdirmeye çalışmaktadır.

bottom of page