top of page

Carl Alfred Meier

meier.jpeg

Dr. Carl Alfred Meier, İsviçre Federal Enstitüsü’nde (ETH) Dr. Jung’un halefi olarak profesörlük yapmış, uluslararası üne sahip bir psikiyatristtir. 1905 yılında İsviçre’nin Schaffhausen kentinde doğdu. Tıp eğitimini Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra (M.D. 1929), yüksek lisans eğitimine Sorbonne, Paris’teki Ecole de Medicine ve Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etti.

Dr. Meier, 1930-1936 yılları arasında Zürih’teki Burghölzli Psikiyatri Kliniği’nde Laboratuvar Araştırmaları Direktörü ve Asistan Doktor olarak görev aldı. Bu süre zarfında Eugen Bleuler ve H. W. Maier’in iş arkadaşıydı. 1936 yılında, psikiyatri alanında uzmanlık derecesi aldı.

Profesör Meier, Dr. Carl Gustav Jung ile yakın ilişkisi sayesinde, analitik psikoloji ile ilgili birçok alanda faal rol aldı. 1933-1943 yılları arasında (C. G. Jung Başkan iken) Uluslararası Tıbbi Psikoterapi Derneği Genel Sekreteri olarak; 1933-1948 yılları arasında İsviçre Pratik Psikoloji Derneği Başkan Yardımcısı olarak ve 1946-1950 yılları arasında Zürih Psikoloji Kulübü Başkanı olarak çalıştı. Zürih’te C. G. Jung Enstitüsü’nü kurdu ve 1957’ye kadar başkanlığını yaptı. Kendisi, aynı zamanda Uluslararası Analitik Psikoloji Derneği’nin (1957) kurucusudur.

1949’da emekli olduktan sonra, Dr. Jung’un yerine İsviçre Federal Enstitüsü’ne (ETH) profesör olarak atandı.

1935’ten beri Dr. Meier, tıbbi psikoloji ve psikoterapi alanında üretken bir yazar olmuştur. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen pek çok uluslararası kongrede yer almış ve seçkin topluluklara İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Almanca dersler vermiştir. Genellikle Dr. Jung’un en parlak öğrencisi olarak nitelendirilmiştir.

bottom of page