top of page

Dr. Yunus Çengel

ppppp.jpeg

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesinde, doktorasını ABD Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesinde tamamlamıştır.

2010-2012 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dekanlığı, 2012-2016 arasında Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kurucu dekanlığı yapmıştır. 2012’de TÜBİTAK’ta uluslararası iş birliklerinden sorumlu başkan danışmanlığı görevinde bulunmuştur. Ayrıca birçok kamu kurumu ve özel kuruluşlarda danışmanlık yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir.

McGraw-Hill tarafından ABD’de yayımlanıp dünyada yaygın olarak kullanılan ve birçok dile çevrilen başta Thermodynamics: An Engineering Approach (Mühendislik Yaklaşımıyla Termodinamik) olmak üzere birçok mühendislik ders kitabının yazarıdır. Ayrıca mühendislik ve inovasyon, mühendislik eğitimi ve enerji konularında çok sayıda davetli konferanslar vermiş, raporlar hazırlamış ve makaleler yazmıştır.

1992 ve 2000 yıllarında ASEE (Amerika Mühendislik Eğitimi Birliği) tarafından verilen “Seçkin Yazar Ödülü”nü almıştır. Kitaplarının Türkçe çevirileri de 2008, 2009, 2013 ve 2015 yıllarında TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) “Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülü”ne layık görülmüştür.

1984’ten beri ABD Nevada Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

bottom of page